DragonByte Tech | vBulletin Mods & Addons - Powered by vBulletin

View RSS Feed

Belazor

Improving Your Site: Username Change

Rate this Entry
Username Change is a mod designed to allow your users to easily change their usernames, with options for limiting the frequency of which they can change it. Coupled with a username history feature as well as adhering to vBulletin's username rules as defined by you, Username Change is a simple but powerful mod.


Username Change Delay
You may want to restrict how frequently users can change their usernames, in order to ensure that new members who are still learning who's who don't get too confused.

The usergroup permissions section for this mod allows you to set a number of days between each username change.


Username Change Limit
You can also configure how many times in total a person can change their username.

The usergroup permissions section for this mod allows you to set a number of times each username can be changed.


Minimum Posts
This mod also supports setting a limit on the number of posts a user has to have posted before they can change their username.

The usergroup permissions section for this mod allows you to set the number of posts needed.


Username History
This mod has a flexible username history feature integrated with member profiles, and settings to control who can access it.

The usergroup permissions section for this mod allows you to set who can access the history and the number of items displayed.Hopefully these tips helped some of you out, feel free to post a "How do I?" question in the support forums if you have any further questions

As always, thank you for your continued support
0 Thanks, 0 Likes, 0 Dislikes
0 0 0
 

Submit "Improving Your Site: Username Change" to Digg Submit "Improving Your Site: Username Change" to del.icio.us Submit "Improving Your Site: Username Change" to StumbleUpon Submit "Improving Your Site: Username Change" to Google

Tags: None Add / Edit Tags
Categories
Site Improvement Blogs

Comments

  1. codemax63's Avatar
    Fakat Chat ve [URL="http://www.uyuzsohbet.com"]sohbet[/URL] siteleri sayesinde canlı sohbet etmek ve birbirlerini tanıma imkanının bulunduğu bir platformdur. Hayatta utanmaktan ve bu utançlığın verdiği yalnızlıktan vazgeç artık, çok geç kalmadınmı bu konuda. Hemen hareketlen ve arkadaş çevreni genişletmek için bir şeyler yapmaya başla. Senin [URL="http://www.bizimmekan.name.tr"]bizim mekan[/URL] için en uygun olan sitemize hemen gir, kullanıcı adını kaydet ve kendine Chat siteleri ile arkadaş bulma şansı ver. Kim bilir belkide hayatının aşkını, belkide hayatını paylaşacağın eşini sitemiz sayesinde bulucaksın. Sitemiz sayesinde Kız arkadaş ve Erkek arkadaş bulmak artık çok kolay, çeşitli isteklerin rahatlıkla yer bulduğu odalarımız sayesinde en üstün isteklerin'e rahatlıkla yer bulacaksınız Chat sitemiz sayesinde. Erkekler için en sıcak en özel Sohbetler, muhabbetler edebilmek için sitemizi ziyaret etmen gerekiyor. Erkeklere özel Sohbet kanallarımız mevcut arkadaşlar, [URL="http://www.mynetchat.com.tr"]mynet sohbet[/URL] bu konuda onların en iyi şekilde rahat edebilecekleri ortamı en üst düzeyde sağladık ve bunun için hızlı bir şekilde çalışıyoruz. Türkiyenin en kalabalık Chat sitesi olarak dikkat çekmekteyiz, yakınızdakı kız ve erkek arkadaşlıklar kazanmak artık çok kolay. İster web sitemizden, ister mobil sitemizden giriş yapmanız mümkün. Mobilden kastımız ise, üzerinizde bulunan ve her zaman yanımızdan ayıramadığımız Cep telefonlarımız sayesinde sitemize giriş yapmanız mümkündür. Aynı zamanda Tabled'leriniz ile giriş yapmanız mümkün arkadaşlar, bu Mobil.da uğraşmamanız için Mobil uygulaması tasarladık ve sankı Pc'den giriyormuş gibi zevk alıcaksınız arkadaşlar. Günün her saati sitemizde Chat, Sohbet dönmektedir arkadaşlar, asla saat sınırlaması yoktur. Ne zaman isterseniz Sohbet'in doruğuna varabilirsiniz. Bu güne kadar binlerce kişi aradığı Dostluğu, Arkadaşlığı, Aşkı bizim sitemiz sayesinde buldu arkadaşlar. Sıra sizde binlerce kullanıcı aradığı Dostluğu, Arkadaşlığı bulmak için sizleriiçerde beklemekte. Durmayın daha fazla Sohbete başlayın ve aradığınız aşkı yakalayın. Bu gün yalnızlık olarak son gününüz olsun ve buna biz vesile olalım istiyoruz. Milyonlarca Erkek kız arkadaş arıyor, onlardan biri neden sen olmayasın?
    0 Thanks, 0 Likes, 0 Dislikes
    0 0 0
     

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL:
This website uses cookies
We use cookies to store session information to facilitate remembering your login information, to allow you to save website preferences, to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.